_ALX1776.jpg

Ešte pred pár týždňami patrilo tichomorské súostrovie Tonga medzi najmenej známe kúty ďalekej Oceánie. Zmenil to až výbuch podmorskej sopky Hunga Tonga a následná vlna cunami, ktorá zasiahla väčšinu ostrovného štátu a ktorej následky pocítilo celé Tichomorie. Len náhodou sme sa v deň, keď k výbuchu došlo, s cestovateľom Alešom Tvrdým v novej epizóde Všesvet podcastu rozprávali práve o Tonge.

Aleš na Tongu cestoval v roku 2019 a nešťastnou náhodou uviazol na jednom z najmenších ostrovov, kde len málokedy vkročí cudzinec. Dodnes na to spomína ako na jeden z najkrajších cestovateľských zážitkov.

Tonga je známa ako raj veľrýb, no aj ako miesto, kde žijú najobéznejší ľudia na svete. Zvláštnosťou sú aj miestne delikatesy – dodnes medzi ne patrí napríklad psie mäso na cesnaku. V minulosti navyše na Tonge žili aj kanibali. „Tonge sa hovorí aj ostrovy priateľstva, pričom dôvodom je, že keď tam prišli objavitelia, domáci k nim boli priateľskí – a teda nezjedli ich,“ opisuje Aleš jednu z príhod, ktorá na ostrovoch koluje.

Ako sa dá na vzdialené ostrovy dostať, ako vyzerali pred ničivou vlnou cunami a prečo si dávať pozor, na ktorom ostrove vystupujete, sa dozviete v 18. epizóde tejto série Všesvet podcastu.

Budeme radi, ak nás v tvorbe podcastu podporíte na Patreone. Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nám napísať na vsesvetpodcast@gmail.com.

Share | Download(Loading)